Cvičenia špirálovej stabilizácie sú pri vážnych stavoch dopĺňané cielenými anatomickými masážami, ktoré uvoľňujú napätie v hlavných svalových skupinách brániacich optimálnej koordinácii chôdze a optimálnemu cvičeniu. Tieto manuálne techniky podstatne urýchľujú liečbu.

Anatomické masáže MUDr. Smíška sú odporúčané i pri stavoch kde bežné masážne postupy nie sú odporúčané. Šetrným spôsobom sa uvoľňujú svaly bez prílišného tlaku na bolestivé miesta a bez kontraindikovaných nebezpečných rotácii.

Bližšie informácie SPS nájdete na stránke: http://spiralstabilization.com/cz/

Pod samotnou  metódou bankovanie rozumieme prikladanie sklenených  nádobiek – baniek  s nahriatym vzduchom. V nich sa ochladzovaním vytvorí podtlak, ktorý spôsobí ich prisatie na pokožku.  Používa sa  nielen k uvoľňovaniu bolesti pohybového aparátu, ale aj k  zmierneniu vnútorných problémov . Banky pôsobia tak fyzikálne, reflexne, ale aj metabolicky tým, žeovplyvňujú pochody látkovej výmeny v priľahlom okolí a v neposlednej miere aj stimulujú imunitu organizmu. Taktiež ovplyvňujú procesy aj na miestach vzdialených od aplikácie. Čo sa odohráva v tkanive pri priložení banky? Podtlak vtiahne časť kože aj podkožia do banky, tým sa prekrvia a okysličia kritické body a odplavia sa škodliviny. Kritické miesto sa rýchlejšie regeneruje a zotavuje.

Účinky:

Vplyv na kožu.
Fyzikálne podnety totiž pôsobia priamo na vlasovú cibuľku a rozširujú krvné cievy. Prostredníctvom mierneho ťahu sa zrýchluje metabolizmus v koži, zlepšuje sa činnosť potných a mazových žliazok i kožné dýchanie a zvyšuje sa prísun živín do tkanív. Podstatou liečby bankami nieje len odstránenie stagnujúcej starej krvi z pokožky, ale aj vyčistenie kožného povrchu od jedovatých látok.

Vplyv na svaly.
ťah vyvíjaný pri bankovaní, stimuluje kožné kapiláry, čo aktivuje funkciu krvných ciev vo svaloch. Rozšírenie ciev vo svaloch uľahčuje prietok krvi: tým sa odstráni miestna stagnácia krvi, dôjde k významnému zlepšeniu stavu napr. u tzv. zamrznutého ramena. Okrem toho sa upravuje aj lymfatický tok.

Vplyv na kĺby.
Jedna z diagnóz, u ktorej je bankovanie vhodné a účinné je chronický reumatizmus. Pozitívny vplyv sa prejavuje na zlepšení prekrvenia kĺbu a zvýšenej sekrécii synoviálnej – medziklĺbnej tekutiny. Bankovanie môže odstrániť aj prípadné svalové spazmy v okolí postihnutého kĺbu.

Vplyv na tráviacu sústavu.
Väčšina pacientov po bankovaní pociťuje hlad. Tráviace orgány, zvlášť slezina a žalúdok, sú najdôležitejším \”motorom\” organizmu. Sacia sila ľahkého podtlaku v bodoch na bruchu stimuluje vnútorné orgány, zlepšuje perilstatiku a sekréciu aj kvalitu tráviacich štiav. Tým sa zlepšuje trávenie a vstrebávanie živín. Bankovanie je teda účinné pri chronických ochoreniach žalúdka a čriev a zápchy.

Čistenie krvi.
Následkom podtlaku a sania sa zlepšuje krvný obeh v tepnách a žilách, dochádza pri tom k prechodnému vzniku drobných hematómov. Môžeme tak zmierniť kongesciu, uľahčiť tok krvi a zabrániť pozápalovej extravazácii v tkanivách. Zlepšenie toku krvi je teda najdôležitejším účinkom tejto liečebnej metódy, ktorá sa dá úspešne využiť pri ošetrení zatvrdnutých arterií, zmrznutého ramena a pod.

Účinky na nervový systém.
Bankovanie stimuluje kožné senzitívne nervy, dochádza aj k ovplyvneniu zón kontrolovaných odpovedajúcimi nervami. Pri ošetrovaní chrbta dochádza k priamemu ovplyvneniu strednej línie (spinálnych a parasympatických nervov) a vedľa toho sympatickej inervácie. Dráždenie má dobrý vplyv nielen na autonómny nervový systém, ale taktiež na rôzne orgány nimi riadené. Bankovanie je účinné u všeobecných problémov ako chronická bolesť hlavy, závraty, malátnosť, zmrznuté rameno, únava, a pod., ktoré vznikajú v dôsledku úzkosti, trápenia a telesnej bolesti. Použitie baniek je efektívne taktiež u vnútorných chronických ochorení ako vysoký krvný tlak, neuralgie (bolesti v priebehu nervu) a reumatizmus.

Bankovanie Plus

Bankovanie plus na pohybový aparát a chrbticu je špeciálne zostavený postup bankovania pôodľa autora Petra Pytla. Tato metoda, na rozdíl od iných druhov bankovania zaručuje, že banky budú postupne aplikované na celou plochu chrbta (či nôh), ne iba na určité miesta. Banky sú pri tejto metóde v rýchlom slede prekladané, čo spôsobuje menší bolestivosť než u metód, kde sú banky priložené na určité miesta na dobu cca 10 – 20 min. Pri metóde bankovania plus dôjde k maximálnemu účinku na celú bankovanú oblasť. Súčasťou tejto metódy je i bankovanie problémových miest, ako sú tenisový lakeť, bolestivé kĺby a tiež stuhnuté svaly na krku a šiji. Metoda má vypracovaný postup i pre tehotné ženy, bankovanie Achillovej šľachy, triesiel, podkolenej a lakťovej jamky. Okrem toho je zdokonalená o vyťahovanie zapadnutých stavcov v súčinnosti s Dornovou metodou.

Indikácie: 

 • Gynekologické krvácanie , vynechávanie menštruácie a nepravidelná menštruácia, krvácanie z nosa, nadúvanie
 • Bolesti a poruchy v pohybovom systéme, krk, plecia, lakte, kríže, bedrá
 • Bolesti ocí , uší , tváre , trojklanný nerv
 • Bolesti obliciek , mocových ciest, mocového mechúra
 • Dýchacie cesty, hlasivky , priedušky , astma
 • Zažívacie orgány a problémy
 • Srdce, cievy, nízky tlak
 • Zlepšenie imunity, hormonálneho a lymfatického systému
 • Reumatizmus,
 • Kožné problémy,
 • celulitída,
 • chronická únava,

 

Kontraindikácie:

 • Hemofília (krvácavosť)
 • Krehké cievy
 • Leukémia a nádory + kontraindikácie z klasickej masáže

Dornová manipulačná metóda sa radí medzi málo invazívne, jemné terapeutické techniky, spravidla za aktívnej účasti klienta – teda prirodzeným a voľným pohybom klienta.  Vybočené, zablokované stavce, kĺby  sú vašim voľným prirodzeným pohybom za pomoci maséra šetrne vrátené späť do správnej polohy. Vyznačuje sa minimálnou bolestivosťou.

Táto metóda je nazvaná po svojom objaviteľovi Dieterovi Dornovi.
Pomocou Dornovej manipulačnej metódy je možné zbaviť sa bolestí chrbtice ako aj bolestí kĺbov (ramien, lakťov, bedrových kĺbov, kolien a pod.) Tieto bolesti spôsobujú blokády a vybočenia stavcov na chrbtici, vysunutia kĺbov, ktoré vznikajú postupne zo sedavého zamestnania, jednostranného nevyváženého zaťaženia pohybového aparátu, príp. vznikajú už pri pôrode.

Vďaka Dornovej metóde je možné postupne zlepšiť – zastaviť stále sa zhoršujúcu skoliózu, hyperkyfózu, hyperlordózu. Vrátiť späť posunuté kĺby, upraviť nerovnakú dĺžku nôh a tým Vás  zbaviť hlavne neustálych bolestí. Ušetriť vás od permanentného užívania  liekov, ktoré neliečia postihnuté miesta, neriešia príčinu bolestí ale ju len utlmujú. Nezanedbateľné sú však ich následky z vedľajších negatívnych účinkov pôsobiacich na všetky vnútorné orgány- žalúdok, žlčník, pečeň, obličky ale aj srdce a pod.

Po 2 až 3 ošetreniach Dornovou manipulačnou technikou  by sa mal dostaviť úspech – v ťažších prípadoch najneskôr po 6 ošetreniach.  Ošetrenia sa odporúčajú po sebe v rozmedzí 4 až 14 dní. Pri ťažších a zastaralých problémoch  ju opakujeme viackrát. Pri náprave skolióz v detskom veku trvá liečba trištvrte roka až rok. Zlepšenie stavu je možné až o niekoľko stupňov.

Indikácie:

 • máte herniu disku (vysunutú platničku)
 • tŕpnutie rúk,
 • skolióza,
 • vystreľovanie bolesti z krížov do nôh,
 • “seknutie”, lumbalgia
 • máte bolesti ischiasu,
 • máte časté migrény,
 • vždy vtedy, keď máte problémy s dýchaním,  so srdcom s trávením a pod a lekári vám nevedia zistiť príčinu. Často ide práve o blok na chrbtici.

Kontraindikácie:

 • vysoký stupeň osteoporózy
 • liečba kortikoidmi
 • pacienti s rakovinou
 • náchylnosť ku krvným výronom
 • Bechťerevov syndróm (môže sa pracovať iba na kĺboch – nie na chrbtici)
 • do pol roka po operácii chrbtice
 • akútne zápalové stavy
 • nehody, zlomeniny

Úlohou chiropraktika je náprava kĺbov a platničiek, úprava polohy chrupaviek. Terapeut lieči bolesti chrbta, krížov, krčnej chrbtice, hlavy, zlepšuje ohybnosť kostrového svalstva a má sekundárny vplyv na zlepšenie neurologických funkcií tela ako celku.

Zlepšenie stavu však spravidla nie je možné pár hmatmi ako to vídame na ukážkach na youtube, ale práve uvoľnením svalov ktoré držia nesprávnu polohu, tiež vlastným cvičením, odstránením chybných stereotypov držania tela pri práci, pri sede,  alebo pri odpočinkových polohách.

Ľudské telo je každý deň zaťažené nerovnomerne a tak sa stáva, že po preťažení niektorých svalových skupín vznikne spazmus (svalový kŕč), ktorý zapríčiní následnú luxáciu, vyvrtnutie alebo inú deformáciu pohybového aparátu na úrovni kostí. Telo do istej miery vie takéto nerovnosti naprávať, ak sa človek venuje aspoň sporadicky nejakému športu, ktorý mu zaručí regeneráciu. Málo ľudí si uvedomuje, že tieto blokády sa podieľajú aj na iných zdravotných ťažkostiach a nespôsobujú len stuhnutie svalstva. Z miechy vychádzajú zväzky nervov, ktoré smerujú k vnútorným orgánom. Poruchy inervácie potom vedú k narušeniu funkcie príslušného orgánu.

V rámci chiropraxie sa vyhýbam tzv. tvrdým technikám, ktoré predstavujú určité zdravotné riziká. Z chiropraxie úspešne využívam postupy Dornovej metódy, pasívny strečing, postizometrickú relaxáciu a škálu mäkkých techník.

Je veľmi dôležité aby sám klient spoznal svoj problém – teda mal dostatok informácii  a aby sa cieleným cvičením a životosprávou podieľal na zlepšení svojho zdravia.

Účinky masáže na organizmus môžu byť priame /vyvolávajú fyzikálne a biochemické zmeny v tkanivách/ alebo nepriame /sú sprostredkované nervovým a endokrinným systémom/.

Priame účinky masáže sa prejavujú týmito znameniami:

–       zvýšením prekrvenia a zlepšením výživy

–       zlepšením vstrebávania edémov, výpotkov a krvných výronov

–       zrýchleným odstraňovaním látok vyvolávajúcich únavu

–       zlepšením toku miazgy /lymfy/, zlepšením svalovej činnosti

–       zvýšeným alebo znížením svalového tonusu

–       rozrušením zrastov v tkanivách

–       urýchleným odstraňovaním povrchových zrohovatených vrstiev na koži

–       zvýšeným sekrécie potných žliaz a normalizáciu napätia kože

Nepriame účinky masáže sa prejavujú týmito zmenami:

–       zlepšením prietoku krvi na periférii na základe miestneho účinku

–       urýchlením toku žilovej krvi a teda priaznivým účinkom na činnosť srdca

–       zvýšeným prekrvením telových orgánov /napr. prekrvením obličiek, stúpa tvorba moču/

–       zlepšením výmeny CO2 a O2 v pľúcach, pri vnútornom dýchaní a v termoregulačných procesoch.

Masáž má celkový upokojujúci, alebo povzbudzujúci účinok /podľa zvolenej techniky/ na telesnú výkonnosť a ovplyvňuje stav CNS, ktorý spätne pôsobí na periférne orgány a ich funkciu.

Indikácie klasickej masáže /kedy sa masáž odporúča/

– ochorenia pohybového systému – subakútne a chronické kĺbové zápalové procesy, degeneratívne kĺbové poruchy, vertebrogénne syndrómy/ cervikokraniálny, cervikobrachiálny a lumboischiadický syndróm/, degeneratívne kĺbové poruchy chrbtice /spondylartrózy/, poruchy medzistavcových platničiek /spondylózy/, ochorenia svalového aparátu /myalgie, atrofie,/ ochorenia šliach a fascíí, ochorenia kĺbových puzdier a väzov, deformácie chrbtice a chyby držania tela, zápalové a degeneratívne reumatické choroby vrátane mimokĺbového reumatizmu, chronické reumatické ochorenia /artritídy, deformujúce artrózy/.

– stavy po úrazoch a operáciách na kostiach a kĺboch

– ochorenia nervového systému

– ochorenia tráviaceho systému

– ochorenia dýchacích ciest

– rekonvalescencia

– stavy dlhodobého znehybnenia, svalová únava

Masáž horúcimi lávovými kameňmi patrí medzi najlepšiu terapiu, relaxáciu a regeneráciu organizmu. Táto masáž sa vykonáva pomocou špeciálnych masážnych hmatov a teplých lávových kameňov v súčinnosti masážnych olejov.

Kombinácia tepla, dotykov nahriatych lávových kameňov a vône oleja patrí právom ku kráľovnám masáži s blahodarným účinkom a nezabudnuteľným zážitkom.

Prenos tepla a jeho energia zlepšuje prenos kyslíka, stimuluje a detoxikuje organizmus, okysličuje tkanivá a má pozitívmy efekt na krvný a lymfatický systém

Fakty o lávovej masáži:

– kamene sa dávajú na miesta svalových úponov: na svaly, šľachy, na najviac zaťažované miesta
– umiestňujú sa aj do dlane a na chodidlá. Zahriatie je veľmi príjemné a uvoľňujúce
– klient sa na desať minút prikryje a nechá kamene pôsobiť
– potom sa prevádza jemná olejová masáž rukami a následne masáž nahriatymi kameňmi
– teplo v spojení s masážou pôsobí blahodarne na pohybový aparát
– kamene medzi prstami na nohách sú úžasné v zime na zmrznuté chodidlá
– aby bol účinok tepla maximálny, na desať sa nohy zabalia
– predná strana tela prichádza na radu ako druhá. Postup je rovnaký ako pri chrbte. Kamene sa rozmiestnia po celom tele. V oblasti brucha pôsobia výborne na vaječníky, močové cesty, črevá. Po priložení sa klient automaticky sústredí na dýchanie, čo prispieva k celkovej relaxácii počas procedúry.

Účinky masáže lávovými kameňmi

 • celkové uvoľnenie
 • zvýšenie prietoku krvi
 • zníženie krvného tlaku
 • redukcia opuchov
 • zlepšenie imunitného systému
 • uvoľnenie toxických látok
 • okysličenie v žilách
 • zvýšený metabolizmus
 • lokálny analgetický účinok
 • zvýšenie výmeny dýchacích plynov
 • zvýšenie objemu krvi

Kontraindikácie

 • poranenia kože
 • afekcie kože
 • lieky na riedenie krvi
 • náhle zmeny zdravotného stavu (horúčky,….)
 • kŕčové žily a zápaly žíl
 • infekčné, vírusové, parazitové a hubové ochorenia
 • do ½ hodiny po jedle
 • choroby so zvýšenou krvácavosťou
 • nádorové ochorenia
 • žlčové a močové kamene
 • cukrovka
 • tehotenstvo.

Myofasciálna masáž je vo svojej podstate presne cielená masáž na uvoľnenie svalového a šľachového aparátu, na uvoľnenie začiatkov a koncov svalových úponov. Pri aplikácii tejto techniky sa pritom ide skoro až „na kosť,“ napriek tomu sa táto technika radí do kategórie tzv. jemných resp. mäkkých techník, pretože vyvíjaný tlak je zvyšovaný len veľmi pozvoľna (teda tlak je iba taký, aký umožní daná časť tela prijať). Vzhľadom na to, že sa pri tejto forme práce s telom sleduje jedna štruktúra, ktorá sa bez prerušenia tiahne od hlavy až k nohám, má táto technika veľkú účinnosť a dokáže hĺbkovo ovplyvniť každý sval, kosti, nervy, krvné cievy, orgány a bunky v tele. Prejaví sa to nielen hĺbkovým uvoľnením ramien a krku, ale aj vyrovnaním telesného postoja, otvorením hrudníka a zlepšením dýchania. Pri ošetrení sa stláčajú takzvané spúšťacie body (trigger points – ako zdroj bolesti a dysfunkcie svalov, ktorá sa šíri ďalej do celej zóny prináležiacej k príslušnému bodu) a masírujú sa postihnuté svaly, aby sa odstránili lokálne skrátenia a napätia svalových vlákien. Súčasťou celej procedúry sú aj naťahovacie cvičenia. Klient je poučený o cvičeniach, ktoré by mal doma cvičiť, aby zabránil opätovnému skráteniu svalov. K trvalejšej náprave porúch a zmierneniu niektorých bolestivých stavov samozrejme nedochádza okamžite, na to je potrebných niekoľko masáži. Ich počet závisí od trvania nepriaznivého stavu bez jeho riešenia. Čím je problém starší, tým je potrebných viac masáži na dosiahnutie úľavy.

Myofasciálne uvoľnenie (alebo masáž) je práca na fasciálnom systéme klienta. Fasciálny systém obopína telo a má schopnosť ovplyvňovať každý sval, šľachu, úpon, nerv, cievy, orgány, kosti, systémy a bunky tela. Fascia prepája jednotlivé systémy v ľudskom organizme. Voľne povedané (pre lepšiu predstavivosť) fasciu si predstavte ako sveter, ktorý máte natiahnutý na sebe.
Fasciálne napätie na jednom mieste ovplyvňuje napätie na druhom a toto ovplyvňovanie môže spôsobiť neobvyklé pohybové zákonitosti, čo v konečnom dôsledku môže čovek pociťovať ako disharmóniu a bolesť. Vtedy je telo náchylné k zraneniu v postihnutom mieste. Presne cieleným aplikovaním myofasciálnej masáže môže terapeut zvýšiť a skomfortniť rozsah pohybu, zmierniť, ba niekedy úplne uvoľniť tlak v postihnutom mieste a tak nastoliť harmóniu tela a dostať telo do pohody.

Myofasciálna masáž je technika uvoľňovania a naťahovania šliach a svalov stláčaním bodov, čím sa eliminuje bolesť a svalové napätie.

Čo je vlastne fascia? 

Fascia je časť spojivového tkanivového systému. Je tvorená z dvoch typov vlákien: kolagenových bunkových vlákien, ktoré sú veľmi tuhé, s malou elasticitou a s elastických vlákien, ktoré sú roztiahnuteľné. Fasciu si môžeme predstaviť ako pavučinu, alebo štruktúru tkaniny, niečo podobné ako veľmi husto tkaná pokrývka, ktorá prechádza všetkými svalmi, kosťami, nervami, artériami, žilami, ako aj cez všetky vnútorné orgány vrátane srdca, pľúc, mozgu a miechy. Najzaujímavejším aspektom fasciálneho systému je, že je to v skutočnosti jedna štruktúra, ktorá existuje od hlavy až k päte bez prerušenia. To znamená, že prostredníctvom fascie sú navzájom prepojené všetky časti tela.

Fascia je zväzok hustých vlákien (latinsky fascia = páska, popruh, obväz) spojivového tkaniva, ktoré obaľujú svaly, kosti, kĺby, nervy a krvné riečište, všetky vnútorné orgány, mozog a miechu. Fascia má ochrannú a podpornú funkciu.
Hrúbka fascie je geneticky vopred určená, jej pružnosť sa zlepšuje cvičením a masážami, naopak každý stres sa automaicky prenáša aj na fasciu. Zvláštne je, že v skutočnosti fasciálny systém tvorí jediný celok bez väčšieho prerušenia od temena hlavy až po prsty na nohe. Z toho vyplýva, že fasciiami sú prepojené všetky časti tela.
Dr. A. Still píše: „Vďaka činnosti fascií žijeme a pri ich zlyhávaní sa scvrkávame, opúchame a nakoniec umierame. Každé jednotlivé svalové vlákno im vďačí za svoju pružnosť. Pomáhajú svalom kĺzať po susedných svaloch a väzivách. Slúžia nielen ako mazivo pre svalové vlákna, ale vyživujú všetky časti tela. Ich inervácia je tak bohatá, že stačia zásobiť každý atóm ľudského tela.“

Ak sa začne stuhnutie svalov, úponov a pod. šíriť po tele človeka, je to predzvesťou vážnych zdravotných problémov, vtedy je táto technika výbornou metódou na zastavenie procesu stuhnutia. Uvoľňovanie fascií je prospešné v rehabilitácii po úrazoch, predovšetkým v spojení s ďalšími jemnými technikami, ale aj na uvoľňovanie skrátených svalov a uvoľňovanie tzv. spúšťových bodov (trigers pointov) – bolestivých miest v svaloch. Myofasciálna masáž je vo svojej podstate jemná a prirodzená forma strečingu, prostredníctvom ktorej sa dá zlepšiť a zväčšiť rozsah pohybu a zmierniť napätie. Odstránením napätia a skvalitnením rozsahu pohybu veľmi účinne a efektívne je napomôžeme k navráteniu rovnováhy v organizme. Výborná tiež ako doplnok klasickej, alebo športovej masáže.
Pri aplikácii tejto techniky sa bolesti zredukujú na minimum, alebo sa úplne a natrvalo vytratia. Nie je to však metóda, po ktorej nastane „mávnutie čarovnom paličkou“ a problémy samé „odídu“. Masér (alebo terapeut) postupne vedie klienta procesom uzdravovania a vyžaduje si to jeho aktívnu spoluúčasť. Výsledky sú citeľné a badateľné už po prvej terapii. Ak si klient rýchlo zvykne na znovu vytvorenú rovnováhu, netúži sa vrátiť k starým vzorom držania tela, a toho emocionálneho.

 

Metóda je vhodná pri:
– akútnych a chronických bolestiach,
– pri neuralgických a pohybových nezrovnalostiach a opakujúcich sa zraneniach,
– bolestivých stavov hlavy, kŕčnej chrbtice, krížov, ramien, lakťov, bedrových kĺbov, kolien…

Čo získa človek po myofaciálnom uvoľnení (masáži):
– lepšiu pohyblivosť kĺbov, revitalizáciu a uvoľnenie svalového tkaniva
– lepšiu flexibilitu, zniženie a zmiernenie bolesti v postihnutom mieste
– posilnenie imunitného systému, zlepšenie nervového systému a krvnej cirkulácie
– redukciu zápalov, svalových a nervových bolestí, šľachových problémov a zamrznutie ramien
– uvoľnenie bolesti nôh, kolien a chodidiel, …
– elimináciu opakovaného napäťového zranenia, chronických bolesti hlavy / migrény, …
– elimináciu bolesti v oblasti krčnej chrbtice, v oblasti ramenného pásu, …
– lepšie rozpätie pohybov, flexibilitu a silu, …

Myofasciálne uvoľňovanie (myofasciálna masáž , myofasciálna terapia) podporuje všeobecné zdokonalenie vitálnej a telesnej úrovne, zvyšuje energiu a znižuje stres.

Vykonáva sa na tele klienta (chrbát, krk, hlava, čelo, chodidlá). Liečebný účinok dosahujeme prostredníctvom nervových spojov cez reflexné oblúky. Masáž pôsobí na nervový systém, ktorý je hlavným riadiacim systémom v organizme človeka.

Pri masáži sa dráždia receptory a to sa prenáša dostredivými dráhami do mozgu, to znamená, že mozog dostáva informáciu, že treba dať do poriadku konkrétny orgán, ktorému prislúcha určité miesto na chrbte. Tu sa spracúvajú a odtiaľ vychádzajú spätné reakcie do kože, podkožia, na svaly, alebo do orgánov. Cieľom je vyhmatať a masírovať zmeny na koži, podkoží, fascií, svaloch, perioste a určiť miesta so zmenenou kožnou citlivosťou, a tým diagnostikovať, čo nie je v poriadku. Následne masírovaním reflexných zón dosiahneme aj liečivé účinky, t.j. odstránime ťažkosti vyvolané ochorením, môžeme liečiť pohybový systém, ale aj vnútorné orgány. Masážou dochádza k celkovému prekrveniu, umožňuje, aby informácie ľahšie prebiehali cez nervový systém, a tým lepšie pracovali orgány v tele. Masáž sa vykonáva čo najviac do hĺbky na holé telo na sucho bez použitia oleja, alebo iných masážnych emulzií. Môže to byť bolestivé, ale účinok je výborný.